Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE9857689ESR779-145927

Lyby Strandvej 37

7870 Roslev
Skive V. Grønning By, Grønning, 9e (Sommerhusområde) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1940
Bebyggelsesprocent5%

Areal

Grundareal4.415 m²
Bygningsareal111 m²
Beboelsesareal161 m²
Areal af udnyttet tagetage50 m²
Areal af kælder60 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Lyby Strandvej 37, Lyby Strand, 7870 Roslev. Se ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Lyby Strandvej 37, Lyby Strand, 7870 Roslev kan du finde ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal á 111 m² og blev konstrueret i 1940 på en 4.415 m² stor grund. Den sidste transaktion fandt sted den 15. december 2022, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen via en familieoverdragelse til en værdi á 1,1 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,1 mio. kr., hvoraf grunden udgør 232.800 kr.

Fakta om Lyby Strandvej 37, Lyby Strand, 7870 Roslev

Villaen har et samlet bygningsareal á 111 m² og ligger på Lyby Strandvej 37, Lyby Strand, 7870 Roslev. Den primære bygning, der er bygget i 1940, blev senest moderniseret i 1983 og befinder sig på en 4.415 m² stor grund. Ejendommen har 5 værelser og har et BBR-areal på 161 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt ekstra arealer, der i alt består af 110 m² (udnyttet tagetage 50 m², kælder 60 m²). Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Hovedbygningen fik senest i 2023 tildelt et energimærke D. Ejendommens primære benyttelse er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 4.814 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 15. december 2022, hvor værdiansættelsen på villaen var 1,1 mio. kr. i en familieoverdragelse, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 4.932 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,1 mio. kr., hvoraf grunden udgør 232.800 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Lyby Strandvej 37, Lyby Strand, 7870 Roslev.

Enhedens BBR-areal er 161 m² på Lyby Strandvej 37, Lyby Strand, 7870 Roslev.

Den primære bygning blev bygget i 1940 på Lyby Strandvej 37, Lyby Strand, 7870 Roslev.

Prisen var 1,1 mio. kr., da Lyby Strandvej 37, Lyby Strand, 7870 Roslev senest blev handlet i 2022.

1,1 mio. kr. er vurdering på Lyby Strandvej 37, Lyby Strand, 7870 Roslev.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis