Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE376746ESR740-033926

Lundsgade 2A

8600 Silkeborg
Silkeborg Silkeborg Markjorder, 720d (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2009

Areal

Beboelsesareal92 m²

Resights giver dig alle informationer om lejligheden på Lundsgade 2A, 8600 Silkeborg. Se lejlighedens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Lundsgade 2A, 8600 Silkeborg. Den seneste handel fandt sted den 19. juni 2017, hvor MPL Ejendomsinvest ApS sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 22,2 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,94 mio. kr., hvoraf grunden udgør 795.000 kr.

Fakta om Lundsgade 2A, 8600 Silkeborg

Ejerlejligheden ligger på Lundsgade 2A, 8600 Silkeborg. Lejligheden har 2 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 92 m², hvoraf 81 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 3 etager. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Lejlighedens hovedsagelige benyttelse er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 3.614 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 19. juni 2017, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 22,2 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor MPL Ejendomsinvest ApS købte lejligheden af Henning Mortensen Ejendomme Silkeborg A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 16.408 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,94 mio. kr., hvoraf grunden udgør 795.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af MPL Ejendomsinvest ApS, der primært beskæftiger sig med køb og salg af egen fast ejendom, mens Jianming Lin er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer har i alt 11 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 25,2 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Jianping Lin, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Jianming Lin i alt 12 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

MPL Ejendomsinvest ApS ejer Lundsgade 2A, 8600 Silkeborg.

Den primære bygning blev opført i 2009 på Lundsgade 2A, 8600 Silkeborg.

Prisen var 22,2 mio. kr., da Lundsgade 2A, 8600 Silkeborg senest blev handlet i 2017.

1,94 mio. kr. er vurdering på Lundsgade 2A, 8600 Silkeborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis