Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE297694ESR461-574688

Lotusvej 16, st th

5250 Odense SV
Odense Sanderum By, Sanderum, 11dm (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1971

Areal

Beboelsesareal91 m²

Resights giver dig alle oplysninger om lejligheden på Lotusvej 16, st. th, Sanderum, 5250 Odense SV. Undersøg lejlighedens seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er lokaliseret på Lotusvej 16, st. th, Sanderum, 5250 Odense SV. Den 6. juni 2022 fandt den seneste transaktion sted, da Von Baden Invest ApS erhvervede sig lejligheden i en interessesammenfald til en værdi á 1,09 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,27 mio. kr., hvoraf grunden udgør 601.000 kr.

Fakta om Lotusvej 16, st. th, Sanderum, 5250 Odense SV

Ejerlejligheden er placeret på Lotusvej 16, st. th, Sanderum, 5250 Odense SV. Lejligheden fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 91 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 3 etager. Kigger man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af betonelementer, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Lejligheden anvendes primært til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 2.128 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 6. juni 2022, hvor værdiansættelsen var 1,09 mio. kr. i en interessesammenfald, hvor Von Baden Invest ApS købte lejligheden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 12.032 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,27 mio. kr., hvoraf grunden udgør 601.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af Von Baden Invest ApS, der primært beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Andreas Lautrup von Baden er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 33,300 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der et led. Den officielle ejer har i alt 23 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 17,7 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Jesper von Baden, der også fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Andreas Lautrup von Baden i alt 25 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Von Baden Invest ApS ejer Lotusvej 16, st. th, Sanderum, 5250 Odense SV.

Den primære bygning blev bygget i 1971 på Lotusvej 16, st. th, Sanderum, 5250 Odense SV.

Prisen var 1,09 mio. kr., da Lotusvej 16, st. th, Sanderum, 5250 Odense SV senest blev handlet i 2022.

1,27 mio. kr. er vurdering på Lotusvej 16, st. th, Sanderum, 5250 Odense SV.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis