Få alle informationer om Lillebæltsvej 8, 6715 Esbjerg N på Resights. Undersøg ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen ligger på Lillebæltsvej 8, 6715 Esbjerg N. Ejendommen har et bygningsareal på 938 m² og blev konstrueret i 1986 på den 3.000 m² store grund. Den seneste transaktion fandt sted den 1. september 2007, hvor PIERRE EJENDOMME A/S erhvervede sig ejendommen via "anden overdragelse" til en værdi á 2,65 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,95 mio. kr., hvoraf grunden udgør 330.000 kr.
Fakta om Lillebæltsvej 8, 6715 Esbjerg N
Industriejendommen er placeret på Lillebæltsvej 8, 6715 Esbjerg N og består af fire bygninger med et samlet bygningsareal på 938 m² udgjort af tre erhvervsenheder. Den primære bygning, der er opført i 1986, blev senest istandsat i 1995 og befinder sig på en 3.000 m² stor grund.
Egenskaber
Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af "andet materiale" mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommen anvendes primært til industri. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 8.346 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 1. september 2007, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 2,65 mio. kr. via "anden overdragelse", hvor PIERRE EJENDOMME A/S var køber og IRS Denmark A/S sælger. Det giver en kvadratmeterpris på 2.835 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 2,95 mio. kr., hvoraf grunden udgør 330.000 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af PIERRE EJENDOMME A/S, der hovedsageligt beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Pierre Legarth er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der tre led. Den officielle ejer besidder i alt 112 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 1,29 mia. kr. Firmaets primære kontaktperson er Pierre Legarth, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Pierre Legarth i alt 118 ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
PIERRE EJENDOMME A/S ejer Lillebæltsvej 8, 6715 Esbjerg N.
Ejendommens BBR-areal er 938 m² på Lillebæltsvej 8, 6715 Esbjerg N.
Den primære bygning blev opført i 1986 på Lillebæltsvej 8, 6715 Esbjerg N.
Prisen var 2,65 mio. kr., da Lillebæltsvej 8, 6715 Esbjerg N senest blev handlet i 2007.
2,95 mio. kr. er vurdering på Lillebæltsvej 8, 6715 Esbjerg N.