Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4331515ESR766-001894

Lild Møllevej 5

8722 Hedensted
Hedensted Torup By, Hedensted, 7c (Landzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2004
Bebyggelsesprocent9%

Areal

Grundareal3.018 m²
Bygningsareal150 m²
Beboelsesareal261 m²
Areal af udnyttet tagetage111 m²

Gennem Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Lild Møllevej 5, 8722 Hedensted. Undersøg ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Lild Møllevej 5, 8722 Hedensted findes ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal på 150 m² og blev opført i 2004 på en 3.018 m² stor grund. Den sidste transaktion fandt sted den 1. september 1992, hvor en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen via en familieoverdragelse til en værdi á 590.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 3,19 mio. kr., hvoraf grunden udgør 897.000 kr.

Fakta om Lild Møllevej 5, 8722 Hedensted

Villaen er placeret på Lild Møllevej 5, 8722 Hedensted og har et samlet bygningsareal på 150 m². Hovedbygningen er opført i 2004 og er lokaliseret på en 3.018 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 5 værelser og har et BBR-areal på 261 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Der er derudover en udnyttet tagetage, der er 111 m². Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Ejendommens hovedsagelige anvendelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 2.430 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Værdiansættelsen var 590.000 kr. i den seneste tinglyste transaktion d. 1. september 1992. Det giver en kvadratmeterpris på 2.077 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 3,19 mio. kr., hvoraf grunden udgør 897.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Lild Møllevej 5, 8722 Hedensted.

Enhedens BBR-areal er 261 m² på Lild Møllevej 5, 8722 Hedensted.

Den primære bygning blev bygget i 2004 på Lild Møllevej 5, 8722 Hedensted.

Prisen var 590.000 kr., da Lild Møllevej 5, 8722 Hedensted senest blev handlet i 1992.

3,19 mio. kr. er vurdering på Lild Møllevej 5, 8722 Hedensted.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis