Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE100005562ESR479-190379

Lehnskov Strand 26

5700 Svendborg
Svendborg Lehnskov Hgd., Egense, 1i (Landzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1880

Areal

Grundareal1.597.483 m²
Bygningsareal157 m²
Beboelsesareal157 m²

Få alle oplysninger om Lehnskov Strand 26, 5700 Svendborg på Resights. Undersøg ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Lehnskov Strand 26, 5700 Svendborg. I 1880 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal á 157 m² på en 1,59 mio. m² stor grund. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 19,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 6,32 mio. kr.

Fakta om Lehnskov Strand 26, 5700 Svendborg

Villaen har et samlet bygningsareal på 157 m² og ligger på Lehnskov Strand 26, 5700 Svendborg. Den primære bygning, der er opført i 1880, blev sidst renoveret i 1993 og ligger på en 1,59 mio. m² stor grund, der er fordelt på 13 jordstykker. Ejendommen har 5 værelser og har et BBR-areal på 157 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af bindingsværk, mens tagmaterialet består af stråtag. Den primære anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 45.769 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Villaen er af det offentlige vurderet til 19,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 6,32 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af LEHNSKOV GODS ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø, mens FENRIKS ApS er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der et led. Den officielle ejer besidder i alt fire ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 98,7 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Hans Mogens Fenne-Frederiksen, der også agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har FENRIKS ApS i alt 195 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

LEHNSKOV GODS ApS ejer Lehnskov Strand 26, 5700 Svendborg.

Enhedens BBR-areal er 157 m² på Lehnskov Strand 26, 5700 Svendborg.

Den primære bygning blev opført i 1880 på Lehnskov Strand 26, 5700 Svendborg.

19,2 mio. kr. er vurdering på Lehnskov Strand 26, 5700 Svendborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis