Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5780001ESR580-019203

Lavgade 1

6200 Aabenraa
Aabenraa Kolstrup under Aabenraa, 2352 (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1902
Bebyggelsesprocent193%

Areal

Grundareal198 m²
Bygningsareal276 m²
Beboelsesareal382 m²
Areal af udnyttet tagetage106 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Lavgade 1, 6200 Aabenraa. Undersøg ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Lavgade 1, 6200 Aabenraa. I 1902 blev ejendommen opført med et bygningsareal på 276 m² på en 198 m² stor grund. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,35 mio. kr., hvoraf grunden udgør 254.900 kr.

Fakta om Lavgade 1, 6200 Aabenraa

Beboelsesejendommen er placeret på Lavgade 1, 6200 Aabenraa og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 276 m² fordelt på seks beboelsesenheder. Hovedbygningen, der er bygget i 1902, blev senest ombygget i 1979 og befinder sig på en 198 m² stor grund.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 2 plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage på 106 m². Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Hovedbygningen blev senest i 2023 tildelt et energimærke D. Den primære benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 4.818 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Beboelsesejendommen er af det offentlige vurderet til 2,35 mio. kr., hvoraf grunden udgør 254.900 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af LEXTOR BOLIGSELSKAB ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Bjarne Hartvig Hjulmand er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til beboelsesejendommen er der tre led. Den officielle ejer har i alt otte ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 31,8 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Bjarne Hartvig Hjulmand, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Bjarne Hartvig Hjulmand i alt ni ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

LEXTOR BOLIGSELSKAB ApS ejer Lavgade 1, 6200 Aabenraa.

Ejendommens BBR-areal er 276 m² på Lavgade 1, 6200 Aabenraa.

Den primære bygning blev bygget i 1902 på Lavgade 1, 6200 Aabenraa.

2,35 mio. kr. er vurdering på Lavgade 1, 6200 Aabenraa.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis