Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4161014ESR706-001750

Lavendelvej 2A

8400 Ebeltoft
Syddjurs Egsmark By, Dråby, 9m (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1999
Bebyggelsesprocent9%

Areal

Grundareal1.287 m²
Bygningsareal121 m²
Beboelsesareal121 m²

Gennem Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Lavendelvej 2A, Egsmark, 8400 Ebeltoft. Undersøg ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Lavendelvej 2A, Egsmark, 8400 Ebeltoft. I 1999 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal på 121 m² på en 1.287 m² stor grund. Den 21. januar 2016 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,1 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,21 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,34 mio. kr.

Fakta om Lavendelvej 2A, Egsmark, 8400 Ebeltoft

Villaen ligger på Lavendelvej 2A, Egsmark, 8400 Ebeltoft og har et samlet bygningsareal á 121 m². Hovedbygningen er bygget i 1999 og befinder sig på en 1.287 m² stor grund. Ejendommen har 4 værelser og har et BBR-areal på 121 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Ejendommens primære anvendelse er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 16.603 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 21. januar 2016, hvor værdiansættelsen på villaen var 2,1 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 17.355 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,21 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,34 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Lavendelvej 2A, Egsmark, 8400 Ebeltoft.

Enhedens BBR-areal er 121 m² på Lavendelvej 2A, Egsmark, 8400 Ebeltoft.

Den primære bygning blev bygget i 1999 på Lavendelvej 2A, Egsmark, 8400 Ebeltoft.

Prisen var 2,1 mio. kr., da Lavendelvej 2A, Egsmark, 8400 Ebeltoft senest blev handlet i 2016.

2,21 mio. kr. er vurdering på Lavendelvej 2A, Egsmark, 8400 Ebeltoft.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis