Søg efter ejendom
Find en specifik ejendom via søgefunktionen, eller brug
kommunerne nedenfor.
BFE: 335280
ESR: 657278787

Laulundgade 8B

7400 Herning
Herning Kommune: Herning Bygrunde, 189a (Byzone)
Ejerlejlighed: Bolig i etageejendom, flerfamiliehus eller to-familiehus
Satellitbillede af ejendommen på Laulundgade 8B, 7400 Herning

Ved hjælp af Resights kan du få alle informationer om lejligheden på Laulundgade 8B, 7400 Herning. Se lejlighedens sidste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Laulundgade 8B, 7400 Herning finder du lejligheden. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 973.000 kr., hvoraf grunden udgør 558.000 kr.

Fakta om Laulundgade 8B, 7400 Herning

Ejerlejligheden ligger på Laulundgade 8B, 7400 Herning. Lejligheden fordeler sig på 3 værelser og har et BBR-areal på 71 m², mens det tinglyste areal udgør 86 m².

Egenskaber

Lejligheden er bygget i ét plan. Kigger man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Lejligheden anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 3.170 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 973.000 kr., hvoraf grunden udgør 558.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af EJENDOMSSELSKABET MIDTJYLLAND ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med administration af fast ejendom på kontraktbasis, mens Poul Frandsen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 40,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer besidder i alt 405 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 158 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Jan Sandahl Jørgensen, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Poul Frandsen i alt 417 ejendomme i porteføljen.

Hvem ejer Laulundgade 8B, 7400 Herning?

EJENDOMSSELSKABET MIDTJYLLAND ApS ejer Laulundgade 8B, 7400 Herning.

Hvornår blev Laulundgade 8B, 7400 Herning opført?

Den primære bygning blev bygget i 1900 på Laulundgade 8B, 7400 Herning.

Hvad er Laulundgade 8B, 7400 Herning vurderet til?

973.000 kr. er vurdering på Laulundgade 8B, 7400 Herning.

Ny vurdering
834.000 DKK
Ejendomsværdi foreløbig 2024
973.000 DKK
Ejendomsværdi ny 2020
Opførselsår
1900
Bebyggelsesprocent
-
Bygningsareal (0 bygninger)
0 m²
Beboelsesareal (1 enhed)
71 m²
Erhvervsareal (0 enheder)
0 m²

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis
Har du brug for flere informationer?