Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE1309631ESR210-002153

Langstrupvej 43

3480 Fredensborg
Fredensborg Langstrup By, Asminderød, 12a (Landzone) Stuehus til landbrugsejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1877
Bebyggelsesprocent1%

Areal

Grundareal219.841 m²
Bygningsareal2.524 m²
Beboelsesareal326 m²
Erhvervsareal2.198 m²

Få alle oplysninger om Langstrupvej 43, Langstrup, 3480 Fredensborg på Resights. Se grundens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Langstrupvej 43, Langstrup, 3480 Fredensborg findes grunden. Grunden udgør et samlet areal på 219.841 m². Den seneste handel fandt sted den 16. juni 2006, hvor K/S SANDAGERGÅRD FAH erhvervede sig grunden i en almindelig fri handel til en værdi á 11,5 mio. kr. Grunden er af det offentlige vurderet til 10,3 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,4 mio. kr.

Fakta om Langstrupvej 43, Langstrup, 3480 Fredensborg

Industrigrunden er placeret på Langstrupvej 43, Langstrup, 3480 Fredensborg og består af otte bygninger med et samlet bygningsareal på 2.524 m² fordelt på to beboelsesenheder og fem erhvervsenheder. Grunden udgør 219.841 m² spredt på to matrikler.

Egenskaber

Den primære bygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Grunden benyttes primært til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 17.531 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 16. juni 2006, hvor værdiansættelsen af grunden var 11,5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor K/S SANDAGERGÅRD FAH købte grunden af SANDAGERGAARD ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 4.556 kr. Industrigrunden er af det offentlige vurderet til 10,3 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,4 mio. kr.

Ejerinfo

Grunden er officielt ejet af K/S SANDAGERGÅRD FAH, der primært beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Flemming Allan Hansen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 66,700 % og ejer grunden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industrigrunden er der et led. Den officielle ejer besidder i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 21,1 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Flemming Allan Hansen, der agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Flemming Allan Hansen i alt to ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

K/S SANDAGERGÅRD FAH ejer Langstrupvej 43, Langstrup, 3480 Fredensborg.

Grundarealet er 219.841 m² på Langstrupvej 43, Langstrup, 3480 Fredensborg.

Den primære bygning blev bygget i 1877 på Langstrupvej 43, Langstrup, 3480 Fredensborg.

Prisen var 11,5 mio. kr., da Langstrupvej 43, Langstrup, 3480 Fredensborg senest blev handlet i 2006.

10,3 mio. kr. er vurdering på Langstrupvej 43, Langstrup, 3480 Fredensborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis