Søg efter ejendom
Find en specifik ejendom via søgefunktionen, eller brug
kommunerne nedenfor.
BFE: 100178494
ESR: 621203432

Langøvej 2D

6000 Kolding
Kolding Kommune: Nr. Bjert By, Nr. Bjert, 4gv (Byzone)
Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede af ejendommen på Langøvej 2D, 6000 Kolding

Gennem Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Langøvej 2D, Drejens, 6000 Kolding. Undersøg ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Langøvej 2D, Drejens, 6000 Kolding. Ejendommen har et bygningsareal á 92 m² og blev konstrueret i 2020 på en 100 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 16. december 2020, hvor Bolig+ Kolding II ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 85 mio. kr.

Fakta om Langøvej 2D, Drejens, 6000 Kolding

Villaen ligger på Langøvej 2D, Drejens, 6000 Kolding og har et samlet bygningsareal på 92 m². Den primære bygning er bygget i 2020 og er lokaliseret på en 100 m² stor grund. Ejendommen har 4 værelser og har et BBR-areal på 92 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 9.152 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 16. december 2020, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 85 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Bolig+ Kolding II ApS købte ejendommen af KOLDINGFJORD SKOVGRUNDE 2 ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 17.547 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Bolig+ Kolding II ApS, der primært beskæftiger sig med køb og salg af egen fast ejendom, mens AEP Bolig+ I K/S er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der et led. Den officielle ejer besidder i alt 84 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 140 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Thomas Esben Khan, der også agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har AEP Bolig+ I K/S i alt 650 ejendomme i porteføljen.

Hvem ejer Langøvej 2D, Drejens, 6000 Kolding?

Bolig+ Kolding II ApS ejer Langøvej 2D, Drejens, 6000 Kolding.

Hvad er BBR-arealet på Langøvej 2D, Drejens, 6000 Kolding?

Enhedens BBR-areal er 92 m² på Langøvej 2D, Drejens, 6000 Kolding.

Hvornår blev Langøvej 2D, Drejens, 6000 Kolding opført?

Den primære bygning blev bygget i 2020 på Langøvej 2D, Drejens, 6000 Kolding.

Hvad er Langøvej 2D, Drejens, 6000 Kolding's værdi?

Prisen var 85 mio. kr., da Langøvej 2D, Drejens, 6000 Kolding senest blev handlet i 2020.

Foreløbig vurdering
1.888.000 DKK
Ejendomsværdi foreløbig 2024
Opførselsår
2020
Bebyggelsesprocent
92%
Bygningsareal (1 bygning)
92 m²
Beboelsesareal (1 enhed)
92 m²
Erhvervsareal (0 enheder)
0 m²

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis
Har du brug for flere informationer?