Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2137952ESR190-001857

Langkær Vænge 17

3500 Værløse
Furesø Ll. Værløse By, Værløse, 10eg (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1970
Bebyggelsesprocent28%

Areal

Grundareal900 m²
Bygningsareal144 m²
Beboelsesareal249 m²
Areal af udnyttet tagetage105 m²

Få alle oplysninger om Langkær Vænge 17, 3500 Værløse på Resights. Undersøg ejendommens seneste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Langkær Vænge 17, 3500 Værløse. I 1970 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal á 144 m² på en 900 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 10. november 2015, hvor en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 4,5 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 7,37 mio. kr., hvoraf grunden udgør 4,86 mio. kr.

Fakta om Langkær Vænge 17, 3500 Værløse

Villaen har et samlet bygningsareal på 144 m² og ligger på Langkær Vænge 17, 3500 Værløse. Den primære bygning er bygget i 1970 og er lokaliseret på en 900 m² stor grund. Ejendommen har 8 værelser og har et BBR-areal på 249 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der består af 105 m². I forhold til villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af træ, mens tagmaterialet består af tegl. Ejendommens hovedsagelige anvendelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 28.543 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 10. november 2015, hvor værdiansættelsen på villaen var 4,5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 18.072 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 7,37 mio. kr., hvoraf grunden udgør 4,86 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Langkær Vænge 17, 3500 Værløse.

Enhedens BBR-areal er 249 m² på Langkær Vænge 17, 3500 Værløse.

Den primære bygning blev bygget i 1970 på Langkær Vænge 17, 3500 Værløse.

Prisen var 4,5 mio. kr., da Langkær Vænge 17, 3500 Værløse senest blev handlet i 2015.

7,37 mio. kr. er vurdering på Langkær Vænge 17, 3500 Værløse.

Prøv gratis

Prøv gratis