Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE3051110ESR430-014381

Langgade 43

5750 Ringe
Faaborg-Midtfyn Espe By, Espe, 5am (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1965
Bebyggelsesprocent24%

Areal

Grundareal736 m²
Bygningsareal113 m²
Beboelsesareal174 m²
Areal af udnyttet tagetage61 m²

Gennem Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Langgade 43, Espe, 5750 Ringe. Se ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Langgade 43, Espe, 5750 Ringe ligger ejendommen. I 1965 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal á 113 m² på en 736 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 15. maj 1995, hvor en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 400.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,05 mio. kr., hvoraf grunden udgør 239.000 kr.

Fakta om Langgade 43, Espe, 5750 Ringe

Villaen ligger placeret på Langgade 43, Espe, 5750 Ringe og har et samlet bygningsareal á 113 m². Den primære bygning, der er bygget i 1965, blev senest ombygget i 1996 og befinder sig på en 736 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 174 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der er 61 m². Ser man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den hovedsagelige benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 2.989 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Værdiansættelsen var 400.000 kr. i den seneste tinglyste handel d. 15. maj 1995. Det giver en kvadratmeterpris på 2.298 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,05 mio. kr., hvoraf grunden udgør 239.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Langgade 43, Espe, 5750 Ringe.

Enhedens BBR-areal er 174 m² på Langgade 43, Espe, 5750 Ringe.

Den primære bygning blev opført i 1965 på Langgade 43, Espe, 5750 Ringe.

Prisen var 400.000 kr., da Langgade 43, Espe, 5750 Ringe senest blev handlet i 1995.

1,05 mio. kr. er vurdering på Langgade 43, Espe, 5750 Ringe.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis