Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE245071ESR210-010800

Langelunden 9, 1 th

2990 Nivå
Fredensborg Niverød By, Karlebo, 8bm (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1971

Areal

Beboelsesareal102 m²

Via Resights kan du få alle informationer om lejligheden på Langelunden 9, 1. th, Niverød, 2990 Nivå. Se lejlighedens seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Langelunden 9, 1. th, Niverød, 2990 Nivå. Den sidste handel fandt sted den 17. november 2020, hvor en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 1,7 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,57 mio. kr., hvoraf grunden udgør 967.000 kr.

Fakta om Langelunden 9, 1. th, Niverød, 2990 Nivå

Ejerlejligheden er placeret på Langelunden 9, 1. th, Niverød, 2990 Nivå. Lejligheden har 4 værelser og har et BBR-areal på 102 m², hvoraf 93 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 3 plan. I forhold til ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af betonelementer, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Lejligheden benyttes hovedsageligt til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 2.882 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 17. november 2020, hvor værdiansættelsen på ejerlejligheden var 1,7 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 16.666 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,57 mio. kr., hvoraf grunden udgør 967.000 kr.

Ejerinfo

Ejerlejligheden er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Langelunden 9, 1. th, Niverød, 2990 Nivå.

Den primære bygning blev bygget i 1971 på Langelunden 9, 1. th, Niverød, 2990 Nivå.

Prisen var 1,7 mio. kr., da Langelunden 9, 1. th, Niverød, 2990 Nivå senest blev handlet i 2020.

1,57 mio. kr. er vurdering på Langelunden 9, 1. th, Niverød, 2990 Nivå.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis