kommunerne nedenfor.
Langelinieparken 20, th
8000 Aarhus CFå alle informationer om Langelinieparken 20, 2. th, 8000 Aarhus C på Resights. Se lejlighedens sidste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Lejligheden ligger på Langelinieparken 20, 2. th, 8000 Aarhus C. Den 15. december 2023 fandt den seneste handel sted, da FRC Ejendomme ApS erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 7,85 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 5,66 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,48 mio. kr.
Fakta om Langelinieparken 20, 2. th, 8000 Aarhus C
Ejerlejligheden er beliggende på Langelinieparken 20, 2. th, 8000 Aarhus C. Lejligheden har 3 værelser og har et BBR-areal på 118 m², mens det tinglyste areal udgør 110 m².
Egenskaber
Adressens primære bygning er bygget i 4 plan. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af betonelementer, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Den hovedsagelige anvendelse af lejligheden er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 13.435 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 15. december 2023, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 7,85 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor FRC Ejendomme ApS købte lejligheden af SSR HOLDING ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 66.525 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 5,66 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,48 mio. kr.
Ejerinfo
Lejligheden er officielt ejet af FRC Ejendomme ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med køb og salg af egen fast ejendom, mens Kasper Fredsted er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer besidder i alt to ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 11 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Kasper Fredsted, der også fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Kasper Fredsted i alt fire ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Langelinieparken 20, 2. th, 8000 Aarhus C?
FRC Ejendomme ApS ejer Langelinieparken 20, 2. th, 8000 Aarhus C.
Hvornår blev Langelinieparken 20, 2. th, 8000 Aarhus C opført?
Den primære bygning blev opført i 2019 på Langelinieparken 20, 2. th, 8000 Aarhus C.
Hvad er Langelinieparken 20, 2. th, 8000 Aarhus C værd?
Prisen var 7,85 mio. kr., da Langelinieparken 20, 2. th, 8000 Aarhus C senest blev handlet i 2023.
Hvad er Langelinieparken 20, 2. th, 8000 Aarhus C vurderet til?
5,66 mio. kr. er vurdering på Langelinieparken 20, 2. th, 8000 Aarhus C.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.