Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE349393ESR751-271190

Langelandsgade 211, 2 tv

8200 Aarhus N
Aarhus Århus Markjorder, 53ao (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1938

Areal

Beboelsesareal68 m²

Resights giver dig alle informationer om lejligheden på Langelandsgade 211, 2. tv, 8200 Aarhus N. Se lejlighedens seneste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Langelandsgade 211, 2. tv, 8200 Aarhus N findes lejligheden. Den 14. december 2020 fandt den seneste transaktion sted, da SISO Vision ApS erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 2,35 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,17 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,39 mio. kr.

Fakta om Langelandsgade 211, 2. tv, 8200 Aarhus N

Ejerlejligheden ligger på Langelandsgade 211, 2. tv, 8200 Aarhus N. Lejligheden har 2 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 68 m², hvoraf 63 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 3 etager. Kigger man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejligheden anvendes primært til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 3.982 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 14. december 2020, hvor værdiansættelsen var 2,35 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor SISO Vision ApS købte lejligheden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 34.558 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,17 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,39 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af SISO Vision ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med ikke-finansielle holdingselskaber, mens Shadman Salih er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der et led. Den officielle ejer har i alt to ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 7,88 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Shadman Salih, der også fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Shadman Salih i alt fire ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

SISO Vision ApS ejer Langelandsgade 211, 2. tv, 8200 Aarhus N.

Den primære bygning blev bygget i 1938 på Langelandsgade 211, 2. tv, 8200 Aarhus N.

Prisen var 2,35 mio. kr., da Langelandsgade 211, 2. tv, 8200 Aarhus N senest blev handlet i 2020.

2,17 mio. kr. er vurdering på Langelandsgade 211, 2. tv, 8200 Aarhus N.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis