Få alle oplysninger om Langegyde 9, Kærum, 5631 Ebberup på Resights. Se ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
På Langegyde 9, Kærum, 5631 Ebberup finder du ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal á 60 m² og blev opført i 1951 på en 1.000 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 1. januar 2026, hvor Palento Ejendomme ApS sikrede sig ejendommen i en interessesammenfald til en værdi á 5,3 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 638.000 kr., hvoraf grunden udgør 206.000 kr.
Fakta om Langegyde 9, Kærum, 5631 Ebberup
Villaen er beliggende på Langegyde 9, Kærum, 5631 Ebberup og har et samlet bygningsareal på 60 m². Hovedbygningen er bygget i 1951 og er beliggende på en 1.000 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 7 værelser og har et BBR-areal på 80 m², hvoraf det hele er tinglyst.
Egenskaber
Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er desuden ekstra arealer, der samlet set er 50 m² (udnyttet tagetage 20 m², kælder ti m²). Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Ejendommens hovedsagelige anvendelse er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 1.891 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 1. januar 2026, hvor værdiansættelsen var 5,3 mio. kr. i en interessesammenfald, hvor Palento Ejendomme ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 8.030 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 638.000 kr., hvoraf grunden udgør 206.000 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af Palento Ejendomme ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Carsten Flædekær er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der et led. Den officielle ejer har i alt syv ejendomme i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Carsten Flædekær, der også fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Carsten Flædekær i alt 12 ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
Palento Ejendomme ApS ejer Langegyde 9, Kærum, 5631 Ebberup.
Enhedens BBR-areal er 80 m² på Langegyde 9, Kærum, 5631 Ebberup.
Den primære bygning blev opført i 1951 på Langegyde 9, Kærum, 5631 Ebberup.
Prisen var 5,3 mio. kr., da Langegyde 9, Kærum, 5631 Ebberup senest blev handlet i 2026.
638.000 kr. er vurdering på Langegyde 9, Kærum, 5631 Ebberup.