Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2655281ESR430-021599

Langagergyden 3

5792 Årslev
Faaborg-Midtfyn Lumby By, Nr. Lyndelse, 9aa (Byzone) Enhed til industri
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1972
Bebyggelsesprocent34%

Areal

Grundareal6.950 m²
Bygningsareal2.356 m²
Erhvervsareal2.356 m²

Få alle oplysninger om Langagergyden 3, Nørre Lyndelse, 5792 Årslev på Resights. Se ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Langagergyden 3, Nørre Lyndelse, 5792 Årslev. I 1972 blev ejendommen konstrueret med et bygningsareal på 2.356 m² på en 6.950 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 2. januar 1981, hvor Ejendomsselskabet Lolch Kristensen ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,8 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 5,3 mio. kr., hvoraf grunden udgør 556.000 kr.

Fakta om Langagergyden 3, Nørre Lyndelse, 5792 Årslev

Industriejendommen er beliggende på Langagergyden 3, Nørre Lyndelse, 5792 Årslev og består af fire bygninger med et samlet bygningsareal på 2.356 m² udgjort af fire erhvervsenheder. Hovedbygningen er bygget i 1972 og er lokaliseret på en 6.950 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af letbetonsten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommen anvendes primært til industri. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 12.705 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste transaktion er fra d. 2. januar 1981, hvor værdiansættelsen var 1,8 mio. kr. Det giver en kvadratmeterpris på 764 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 5,3 mio. kr., hvoraf grunden udgør 556.000 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Ejendomsselskabet Lolch Kristensen ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Murerens Holding ApS er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel i intervallet 50,000 %-60,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Den officielle ejer har i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 2,45 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Lars Gert Brødsgaard Kristensen, der opererer som direktør.

Ofte stillede spørgsmål

Ejendomsselskabet Lolch Kristensen ApS ejer Langagergyden 3, Nørre Lyndelse, 5792 Årslev.

Ejendommens BBR-areal er 2.356 m² på Langagergyden 3, Nørre Lyndelse, 5792 Årslev.

Den primære bygning blev bygget i 1972 på Langagergyden 3, Nørre Lyndelse, 5792 Årslev.

Prisen var 1,8 mio. kr., da Langagergyden 3, Nørre Lyndelse, 5792 Årslev senest blev handlet i 1981.

5,3 mio. kr. er vurdering på Langagergyden 3, Nørre Lyndelse, 5792 Årslev.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis