Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5585948ESR791-141141

Læsøvej 5D

8800 Viborg
Viborg Viborg Markjorder, 4af (Byzone) Enhed til industri
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1976
Bebyggelsesprocent29%

Areal

Grundareal2.511 m²
Bygningsareal727 m²
Erhvervsareal727 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Læsøvej 5D, 8800 Viborg. Undersøg ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Læsøvej 5D, 8800 Viborg. Ejendommen har et bygningsareal á 727 m² og blev opført i 1976 på den 2.511 m² store grund. Den 1. januar 2008 fandt den seneste transaktion sted, da L.J. EJENDOMSINVEST ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,4 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,75 mio. kr., hvoraf grunden udgør 276.200 kr.

Fakta om Læsøvej 5D, 8800 Viborg

Industriejendommen er placeret på Læsøvej 5D, 8800 Viborg og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 727 m² udgjort af to erhvervsenheder. Hovedbygningen, der er opført i 1976, blev senest istandsat i 1987 og ligger på en 2.511 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommen benyttes hovedsageligt til industri. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 6.546 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Prisen var 2,4 mio. kr. ved seneste tinglyste transaktion d. 1. januar 2008. Det giver en kvadratmeterpris på 3.301 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 1,75 mio. kr., hvoraf grunden udgør 276.200 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af L.J. EJENDOMSINVEST ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Leif Christian Nordby Jensen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 85,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer har i alt syv ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 9,89 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Leif Christian Nordby Jensen, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Leif Christian Nordby Jensen i alt ni ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

L.J. EJENDOMSINVEST ApS ejer Læsøvej 5D, 8800 Viborg.

Ejendommens BBR-areal er 727 m² på Læsøvej 5D, 8800 Viborg.

Den primære bygning blev bygget i 1976 på Læsøvej 5D, 8800 Viborg.

Prisen var 2,4 mio. kr., da Læsøvej 5D, 8800 Viborg senest blev handlet i 2008.

1,75 mio. kr. er vurdering på Læsøvej 5D, 8800 Viborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis