kommunerne nedenfor.
Læsøvej 2A
8800 ViborgResights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Læsøvej 2A, 8800 Viborg. Se ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen er placeret på Læsøvej 2A, 8800 Viborg. Den 21. december 2016 fandt den seneste transaktion sted, da HENRIK POULSEN UDLEJNINGSEJENDOMME ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,12 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,05 mio. kr., hvoraf grunden udgør 137.500 kr.
Fakta om Læsøvej 2A, 8800 Viborg
Enheden er beliggende på Læsøvej 2A, 8800 Viborg.
Egenskaber
Ejendommen er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af metal, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommens primære anvendelse er til handel og/eller kontor. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 3.259 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Sidste tinglyste handel er fra d. 21. december 2016, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 1,12 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor HENRIK POULSEN UDLEJNINGSEJENDOMME ApS købte ejendommen af Gardit A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 4.437 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 1,05 mio. kr., hvoraf grunden udgør 137.500 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af HENRIK POULSEN UDLEJNINGSEJENDOMME ApS, der primært beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Henrik Østergaard Poulsen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt 16 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 27,7 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Henrik Østergaard Poulsen, der også fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Henrik Østergaard Poulsen i alt 17 ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Læsøvej 2A, 8800 Viborg?
HENRIK POULSEN UDLEJNINGSEJENDOMME ApS ejer Læsøvej 2A, 8800 Viborg.
Hvornår blev Læsøvej 2A, 8800 Viborg bygget?
Den primære bygning blev bygget i 1985 på Læsøvej 2A, 8800 Viborg.
Hvad er Læsøvej 2A, 8800 Viborg værd?
Prisen var 1,12 mio. kr., da Læsøvej 2A, 8800 Viborg senest blev handlet i 2016.
Hvad er Læsøvej 2A, 8800 Viborg vurderet til?
1,05 mio. kr. er vurdering på Læsøvej 2A, 8800 Viborg.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.