Via Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Lærkevej 5, 3390 Hundested. Undersøg ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen ligger på Lærkevej 5, 3390 Hundested. Ejendommen har et bygningsareal på 67 m² og blev opført i 1928 på en 788 m² stor grund. Den 3. september 2024 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,29 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,01 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,4 mio. kr.
Fakta om Lærkevej 5, 3390 Hundested
Villaen har et samlet bygningsareal á 67 m² og ligger på Lærkevej 5, 3390 Hundested. Hovedbygningen er opført i 1928 og er beliggende på en 788 m² stor grund. Ejendommen har 3 værelser og har et BBR-areal på 105 m², hvoraf det hele er tinglyst.
Egenskaber
Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er derudover ekstra arealer, der samlet set udgør 43 m² (udnyttet tagetage 38 m², kælder fem m²). Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Hovedbygningen blev senest i 2024 tildelt et energimærke E. Den hovedsagelige benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 15.793 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Sidste tinglyste handel er fra d. 3. september 2024, hvor værdiansættelsen på villaen var 2,29 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 21.857 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,01 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,4 mio. kr.
Ejerinfo
Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.
Ofte stillede spørgsmål
En eller flere privat(e) ejer Lærkevej 5, 3390 Hundested.
Enhedens BBR-areal er 105 m² på Lærkevej 5, 3390 Hundested.
Den primære bygning blev opført i 1928 på Lærkevej 5, 3390 Hundested.
Prisen var 2,29 mio. kr., da Lærkevej 5, 3390 Hundested senest blev handlet i 2024.
2,01 mio. kr. er vurdering på Lærkevej 5, 3390 Hundested.