Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2062327ESR173-085494

Kulsvierparken 7

2800 Kongens Lyngby
Lyngby-Taarbæk Kgs. Lyngby By, Lundtofte, 9cr (Byzone) Række-, kæde- og klyngehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1957
Bebyggelsesprocent51%

Areal

Grundareal281 m²
Bygningsareal142 m²
Beboelsesareal127 m²

Ved hjælp af Resights kan du få alle oplysninger om huset på Kulsvierparken 7, 2800 Kongens Lyngby. Undersøg husets sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Kulsvierparken 7, 2800 Kongens Lyngby ligger huset. Huset har et bygningsareal á 142 m² og blev konstrueret i 1957 på en 281 m² stor grund. Den sidste transaktion fandt sted den 20. november 2024, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig huset i en almindelig fri handel til en værdi á 5,65 mio. kr. Huset er af det offentlige vurderet til 4,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,89 mio. kr.

Fakta om Kulsvierparken 7, 2800 Kongens Lyngby

Rækkehuset har et samlet bygningsareal på 142 m² og ligger placeret på Kulsvierparken 7, 2800 Kongens Lyngby. Bygningen, der er opført i 1957, blev senest moderniseret i 1968 og er beliggende på en 281 m² stor grund. Huset fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 127 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 2 plan. Ser man på rækkehusets køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement uden asbest. Bygningen fik senest i 2024 tildelt et energimærke C, og husets årlige energiforbrug er estimeret til kr. 5300. Huset benyttes primært til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 25.206 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 20. november 2024, hvor værdiansættelsen på rækkehuset var 5,65 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 39.788 kr. Rækkehuset er af det offentlige vurderet til 4,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,89 mio. kr.

Ejerinfo

Rækkehuset er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Kulsvierparken 7, 2800 Kongens Lyngby.

Enhedens BBR-areal er 127 m² på Kulsvierparken 7, 2800 Kongens Lyngby.

Den primære bygning blev opført i 1957 på Kulsvierparken 7, 2800 Kongens Lyngby.

Prisen var 5,65 mio. kr., da Kulsvierparken 7, 2800 Kongens Lyngby senest blev handlet i 2024.

4,2 mio. kr. er vurdering på Kulsvierparken 7, 2800 Kongens Lyngby.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis