Søg efter ejendom
Find en specifik ejendom via søgefunktionen, eller brug
kommunerne nedenfor.
BFE: 100543116
ESR: 320016678

Krokusvej 4

4683 Rønnede
Faxe Kommune: Kongsted By, Kongsted, 15gg (Byzone)
Dobbelthus
Satellitbillede af ejendommen på Krokusvej 4, 4683 Rønnede

Få alle oplysninger om Krokusvej 4, 4683 Rønnede på Resights. Se husets sidste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Huset er lokaliseret på Krokusvej 4, 4683 Rønnede. Huset har et bygningsareal på 117 m² og blev konstrueret i 2023 på en 321 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 1. januar 2025, hvor Giovanni Ejendomme ApS erhvervede sig huset i en interessesammenfald til en værdi á 215 mio. kr.

Fakta om Krokusvej 4, 4683 Rønnede

Rækkehuset ligger på Krokusvej 4, 4683 Rønnede og har et samlet bygningsareal á 117 m². Hovedbygningen er bygget i 2023 og er lokaliseret på en 321 m² stor grund. Huset har 4 værelser og har et BBR-areal på 112 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Huset er bygget i ét plan. I forhold til rækkehusets køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Bygningen fik senest i 2023 tildelt et energimærke A2020, og husets årlige energiforbrug er beregnet til kr. 4400. Husets hovedsagelige benyttelse er til helårsbeboelse.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. januar 2025, hvor værdiansættelsen var 215 mio. kr. i en interessesammenfald, hvor Giovanni Ejendomme ApS købte huset af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 15.028 kr.

Ejerinfo

Huset er officielt ejet af Giovanni Ejendomme ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Rasmus Giovanni Christensen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer huset igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til rækkehuset er der to led. Den officielle ejer har i alt 113 ejendomme i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Rasmus Giovanni Christensen, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Rasmus Giovanni Christensen i alt 122 ejendomme i porteføljen.

Hvem ejer Krokusvej 4, 4683 Rønnede?

Giovanni Ejendomme ApS ejer Krokusvej 4, 4683 Rønnede.

Hvad er BBR-arealet på Krokusvej 4, 4683 Rønnede?

Enhedens BBR-areal er 112 m² på Krokusvej 4, 4683 Rønnede.

Hvornår blev Krokusvej 4, 4683 Rønnede opført?

Den primære bygning blev opført i 2023 på Krokusvej 4, 4683 Rønnede.

Hvad er Krokusvej 4, 4683 Rønnede værd?

Prisen var 215 mio. kr., da Krokusvej 4, 4683 Rønnede senest blev handlet i 2025.

Opførselsår
2023
Bebyggelsesprocent
36%
Bygningsareal (1 bygning)
117 m²
Beboelsesareal (1 enhed)
112 m²
Erhvervsareal (0 enheder)
0 m²

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis
Har du brug for flere informationer?