Gennem Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Kornvej 9, 7323 Give. Se ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen er placeret på Kornvej 9, 7323 Give. Ejendommen har et bygningsareal på 9.757 m² og blev opført i 1970 på den 31.288 m² store grund. Den seneste transaktion fandt sted den 1. januar 2024, hvor JANSEN EJENDOMME II A/S erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 22,1 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 18 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,67 mio. kr.
Fakta om Kornvej 9, 7323 Give
Industriejendommen er beliggende på Kornvej 9, 7323 Give og består af fire bygninger med et samlet bygningsareal på 9.757 m² udgjort af fire erhvervsenheder. Hovedbygningen, der er opført i 1970, blev senest ombygget i 1975 og befinder sig på en 31.288 m² stor grund.
Egenskaber
Ejendommen er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der udgør 560 m². Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af betonelementer, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den primære bygning fik senest i 2019 tildelt et energimærke C. Ejendommen benyttes hovedsageligt til handel og/eller kontor. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 46.528 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 1. januar 2024, hvor værdiansættelsen var 22,1 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor JANSEN EJENDOMME II A/S købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 2.142 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 18 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,67 mio. kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af JANSEN EJENDOMME II A/S, der fortrinsvist beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Søren Hjardemaal Jansen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der tre led. Den officielle ejer har i alt 85 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 1,49 mia. kr. Firmaets primære kontaktperson er Søren Hjardemaal Jansen, der også opererer som administrerende direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Søren Hjardemaal Jansen i alt 151 ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
JANSEN EJENDOMME II A/S ejer Kornvej 9, 7323 Give.
Ejendommens BBR-areal er 9.757 m² på Kornvej 9, 7323 Give.
Den primære bygning blev opført i 1970 på Kornvej 9, 7323 Give.
Prisen var 22,1 mio. kr., da Kornvej 9, 7323 Give senest blev handlet i 2024.
18 mio. kr. er vurdering på Kornvej 9, 7323 Give.