Søg efter ejendom
Find en specifik ejendom via søgefunktionen, eller brug
kommunerne nedenfor.
BFE: 309518
ESR: 561280339

Kongensgade 32,

6700 Esbjerg
Esbjerg Kommune: Esbjerg Bygrunde, 636 (Byzone)
Ejerlejlighed: Enhed til detailhandel
Satellitbillede af ejendommen på Kongensgade 32, , 6700 Esbjerg

Få alle informationer om Kongensgade 32, st., 6700 Esbjerg på Resights. Se ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Kongensgade 32, st., 6700 Esbjerg findes ejendommen. Den 20. november 2024 fandt den seneste handel sted, da Houmark Holding ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,47 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 6,55 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,37 mio. kr.

Fakta om Kongensgade 32, st., 6700 Esbjerg

Enheden er placeret på Kongensgade 32, st., 6700 Esbjerg.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 3 plan. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den primære benyttelse af ejendommen er til handel og/eller kontor. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 34.683 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 20. november 2024, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 2,47 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Houmark Holding ApS købte ejendommen af TR ULDAHL EJENDOMME ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 7.710 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 6,55 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,37 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Houmark Holding ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med ikke-finansielle holdingselskaber, mens Nicolai Houmark Jørgensen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer har i alt seks ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 15,4 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Nicolai Houmark Jørgensen, der også fungerer som administrerende direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Nicolai Houmark Jørgensen i alt syv ejendomme i porteføljen.

Hvem ejer Kongensgade 32, st., 6700 Esbjerg?

Houmark Holding ApS ejer Kongensgade 32, st., 6700 Esbjerg.

Hvornår blev Kongensgade 32, st., 6700 Esbjerg opført?

Den primære bygning blev opført i 1894 på Kongensgade 32, st., 6700 Esbjerg.

Hvad er Kongensgade 32, st., 6700 Esbjerg's værdi?

Prisen var 2,47 mio. kr., da Kongensgade 32, st., 6700 Esbjerg senest blev handlet i 2024.

Hvad er Kongensgade 32, st., 6700 Esbjerg vurderet til?

6,55 mio. kr. er vurdering på Kongensgade 32, st., 6700 Esbjerg.

Foreløbig vurdering
6.550.000 DKK
Ejendomsværdi tidligere 2020
E
Opførselsår
1894
Bebyggelsesprocent
-
Bygningsareal (0 bygninger)
0 m²
Beboelsesareal (0 enheder)
0 m²
Erhvervsareal (1 enhed)
321 m²

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis
Har du brug for flere informationer?