Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5491680ESR479-050686

Kongebakken 2

5700 Svendborg
Svendborg Svendborg Bygrunde, 151a (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1890
Bebyggelsesprocent78%

Areal

Grundareal323 m²
Bygningsareal99 m²
Beboelsesareal253 m²
Areal af udnyttet tagetage61 m²
Areal af kælder93 m²

Ved hjælp af Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Kongebakken 2, 5700 Svendborg. Se ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Kongebakken 2, 5700 Svendborg ligger ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal på 99 m² og blev opført i 1890 på den 323 m² store grund. Den 26. januar 2007 fandt den seneste handel sted, da SØRENSEN OG NIELSEN EJENDOMME ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,4 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,8 mio. kr., hvoraf grunden udgør 126.000 kr.

Fakta om Kongebakken 2, 5700 Svendborg

Beboelsesejendommen er placeret på Kongebakken 2, 5700 Svendborg og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 99 m² udgjort af fem beboelsesenheder. Den primære bygning, der er opført i 1890, blev senest moderniseret i 1987 og er beliggende på en 323 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er desuden ekstra arealer, der i alt består af 154 m² (udnyttet tagetage 61 m², kælder 93 m²). Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Hovedbygningen blev senest i 2025 tildelt et energimærke C. Ejendommen anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 2.938 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 26. januar 2007, hvor værdiansættelsen var 2,4 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor SØRENSEN OG NIELSEN EJENDOMME ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 9.486 kr. Beboelsesejendommen er af det offentlige vurderet til 2,8 mio. kr., hvoraf grunden udgør 126.000 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af SØRENSEN OG NIELSEN EJENDOMME ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med anden finansiel formidling i.a.n., mens JOHNI HOLDING ApS er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel i intervallet 50,000 %-55,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Den officielle ejer besidder i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 3,43 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Torben Nielsen, der fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har JOHNI HOLDING ApS i alt 18 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

SØRENSEN OG NIELSEN EJENDOMME ApS ejer Kongebakken 2, 5700 Svendborg.

Ejendommens BBR-areal er 99 m² på Kongebakken 2, 5700 Svendborg.

Den primære bygning blev bygget i 1890 på Kongebakken 2, 5700 Svendborg.

Prisen var 2,4 mio. kr., da Kongebakken 2, 5700 Svendborg senest blev handlet i 2007.

2,8 mio. kr. er vurdering på Kongebakken 2, 5700 Svendborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis