Søg efter ejendom
Find en specifik ejendom via søgefunktionen, eller brug
kommunerne nedenfor.
BFE: 100311712
ESR: 350013310

Kogegruberne 4

4320 Lejre
Lejre Kommune: Osted By, Osted, 8kp (Byzone)
Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede af ejendommen på Kogegruberne 4, 4320 Lejre

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Kogegruberne 4, Osted, 4320 Lejre. Undersøg ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Kogegruberne 4, Osted, 4320 Lejre kan du finde ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal på 110 m² og blev konstrueret i 2023 på en 772 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 7. september 2021, hvor EURODAN-HUSE A/S erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 5,09 mio. kr.

Fakta om Kogegruberne 4, Osted, 4320 Lejre

Villaen har et samlet bygningsareal á 110 m² og ligger på Kogegruberne 4, Osted, 4320 Lejre. Den primære bygning er opført i 2023 og ligger på en 772 m² stor grund. Ejendommen har 6 værelser og har et BBR-areal på 193 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der er 83 m². I forhold til villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære bygning blev senest i 2023 tildelt et energimærke A2020. Den primære benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 15.203 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 7. september 2021, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 5,09 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor EURODAN-HUSE A/S købte ejendommen af PS Stenagergaard P/S. Det giver en kvadratmeterpris på 7.152 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af EURODAN-HUSE A/S, der først og fremmest beskæftiger sig med opførelse af bygninger, mens DAHL HOLDING AF 2010 ApS er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der et led. Den officielle ejer har i alt 66 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 8,01 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Thomas Dahl, der også agerer som administrerende direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har DAHL HOLDING AF 2010 ApS i alt 82 ejendomme i porteføljen.

Hvem ejer Kogegruberne 4, Osted, 4320 Lejre?

EURODAN-HUSE A/S ejer Kogegruberne 4, Osted, 4320 Lejre.

Hvad er BBR-arealet på Kogegruberne 4, Osted, 4320 Lejre?

Enhedens BBR-areal er 193 m² på Kogegruberne 4, Osted, 4320 Lejre.

Hvornår blev Kogegruberne 4, Osted, 4320 Lejre opført?

Den primære bygning blev opført i 2023 på Kogegruberne 4, Osted, 4320 Lejre.

Hvad er Kogegruberne 4, Osted, 4320 Lejre værd?

Prisen var 5,09 mio. kr., da Kogegruberne 4, Osted, 4320 Lejre senest blev handlet i 2021.

Opførselsår
2023
Bebyggelsesprocent
25%
Bygningsareal (2 bygninger)
110 m²
Beboelsesareal (1 enhed)
193 m²
Erhvervsareal (0 enheder)
0 m²

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis
Har du brug for flere informationer?