kommunerne nedenfor.
Købmagergade 2
8300 OdderResights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Købmagergade 2, Gylling, 8300 Odder. Se ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen er lokaliseret på Købmagergade 2, Gylling, 8300 Odder. Ejendommen har et bygningsareal på 490 m² og blev konstrueret i 1905 på den 876 m² store grund. Den seneste handel fandt sted den 1. november 2006, hvor Gissel Ejendomme ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,5 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,7 mio. kr., hvoraf grunden udgør 419.000 kr.
Fakta om Købmagergade 2, Gylling, 8300 Odder
Beboelsesejendommen er placeret på Købmagergade 2, Gylling, 8300 Odder og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 490 m² udgjort af fem beboelsesenheder og en erhvervsenhed. Den primære bygning, der er bygget i 1905, blev senest ombygget i 1994 og befinder sig på en 876 m² stor grund, der er spredt på to jordstykker.
Egenskaber
Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der udgør 295 m². Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommen anvendes primært til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 12.704 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 1. november 2006, hvor værdiansættelsen var 2,5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Gissel Ejendomme ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 3.184 kr. Beboelsesejendommen er af det offentlige vurderet til 1,7 mio. kr., hvoraf grunden udgør 419.000 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af Gissel Ejendomme ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Lennart Gissel er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til beboelsesejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt fem ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 5,96 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Lennart Gissel, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Lennart Gissel i alt seks ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Købmagergade 2, Gylling, 8300 Odder?
Gissel Ejendomme ApS ejer Købmagergade 2, Gylling, 8300 Odder.
Hvad er BBR-arealet på Købmagergade 2, Gylling, 8300 Odder?
Ejendommens BBR-areal er 490 m² på Købmagergade 2, Gylling, 8300 Odder.
Hvornår blev Købmagergade 2, Gylling, 8300 Odder bygget?
Den primære bygning blev opført i 1905 på Købmagergade 2, Gylling, 8300 Odder.
Hvad er Købmagergade 2, Gylling, 8300 Odder's værdi?
Prisen var 2,5 mio. kr., da Købmagergade 2, Gylling, 8300 Odder senest blev handlet i 2006.
Hvad er Købmagergade 2, Gylling, 8300 Odder vurderet til?
1,7 mio. kr. er vurdering på Købmagergade 2, Gylling, 8300 Odder.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.