Få alle informationer om Knudrisgade 42, 8000 Aarhus C på Resights. Undersøg ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
På Knudrisgade 42, 8000 Aarhus C ligger ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal á 224 m² og blev opført i 1894 på den 184 m² store grund. Den seneste handel fandt sted den 7. april 2021, hvor PELOMEX ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 8,75 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 4,85 mio. kr., hvoraf grunden udgør 807.300 kr.
Fakta om Knudrisgade 42, 8000 Aarhus C
Beboelsesejendommen er placeret på Knudrisgade 42, 8000 Aarhus C og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 224 m² udgjort af fire beboelsesenheder. Den primære bygning er opført i 1894 og er lokaliseret på en 184 m² stor grund.
Egenskaber
Adressens primære bygning er bygget i 4 etager. Der er i øvrigt ekstra arealer, der i alt er 91 m² (udnyttet tagetage 24 m², kælder 56 m²). Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Ejendommen anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 15.490 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 7. april 2021, hvor værdiansættelsen var 8,75 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor PELOMEX ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 35.282 kr. Beboelsesejendommen er af det offentlige vurderet til 4,85 mio. kr., hvoraf grunden udgør 807.300 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af PELOMEX ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter, mens Lone Rysgaard er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til beboelsesejendommen er der et led. Den officielle ejer har i alt fem ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 21,5 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Peter Moldrup Petersen, der også opererer som administrerende direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Lone Rysgaard i alt ni ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
PELOMEX ApS ejer Knudrisgade 42, 8000 Aarhus C.
Ejendommens BBR-areal er 224 m² på Knudrisgade 42, 8000 Aarhus C.
Den primære bygning blev opført i 1894 på Knudrisgade 42, 8000 Aarhus C.
Prisen var 8,75 mio. kr., da Knudrisgade 42, 8000 Aarhus C senest blev handlet i 2021.
4,85 mio. kr. er vurdering på Knudrisgade 42, 8000 Aarhus C.