Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE3025632ESR479-202249

Kløvertoften 23

5874 Hesselager
Svendborg Bøsøre By, Hesselager, 3ad (Sommerhusområde) Sommerhus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1970
Bebyggelsesprocent13%

Areal

Grundareal889 m²
Bygningsareal114 m²
Beboelsesareal76 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Kløvertoften 23, Bøsøre, 5874 Hesselager. Undersøg ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Kløvertoften 23, Bøsøre, 5874 Hesselager. I 1970 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal á 114 m² på en 889 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 1. oktober 2006, hvor en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen via "anden overdragelse" til en værdi á 520.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,17 mio. kr., hvoraf grunden udgør 465.000 kr.

Fakta om Kløvertoften 23, Bøsøre, 5874 Hesselager

Fritidsejendommen ligger placeret på Kløvertoften 23, Bøsøre, 5874 Hesselager og har et samlet bygningsareal á 114 m². Enheden er opført i 1970 og befinder sig på en 889 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 6 værelser og har et BBR-areal på 76 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. I forhold til fritidsejendommens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der ingen fast kogeinstallation, adgang til badeværelse og vandskyllende toilet uden for enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af træ, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommen benyttes primært til fritidsformål (feriehus). I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 8.549 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. oktober 2006, hvor værdiansættelsen af fritidsejendommen var 520.000 kr. via "anden overdragelse", hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 4.561 kr. Fritidsejendommen er af det offentlige vurderet til 1,17 mio. kr., hvoraf grunden udgør 465.000 kr.

Ejerinfo

Fritidsejendommen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Kløvertoften 23, Bøsøre, 5874 Hesselager.

Enhedens BBR-areal er 76 m² på Kløvertoften 23, Bøsøre, 5874 Hesselager.

Den primære bygning blev opført i 1970 på Kløvertoften 23, Bøsøre, 5874 Hesselager.

Prisen var 520.000 kr., da Kløvertoften 23, Bøsøre, 5874 Hesselager senest blev handlet i 2006.

1,17 mio. kr. er vurdering på Kløvertoften 23, Bøsøre, 5874 Hesselager.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis