Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4501270ESR661-183304

Klitrosevej 12C

6990 Ulfborg
Holstebro Klitengene, Sdr. Nissum, 31d (Landzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1977
Bebyggelsesprocent13%

Areal

Grundareal3.218 m²
Bygningsareal294 m²
Beboelsesareal212 m²
Erhvervsareal197 m²
Areal af udnyttet tagetage129 m²

Få alle informationer om Klitrosevej 12C, Thorsminde, 6990 Ulfborg på Resights. Se ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Klitrosevej 12C, Thorsminde, 6990 Ulfborg. Ejendommen har et bygningsareal á 294 m² og blev konstrueret i 1977 på den 3.218 m² store grund. Den seneste transaktion fandt sted den 19. august 2019, hvor Dankiejendomme ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 720.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,25 mio. kr., hvoraf grunden udgør 522.300 kr.

Fakta om Klitrosevej 12C, Thorsminde, 6990 Ulfborg

Beboelsesejendommen er placeret på Klitrosevej 12C, Thorsminde, 6990 Ulfborg og består af én bygning på 294 m² udgjort af et beboelsesenhed og et erhvervsenhed. Bygningen, der er opført i 1977, blev senest moderniseret i 1997 og ligger på en 3.218 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er desuden en udnyttet tagetage, der er 129 m². Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Bygningen fik senest i 2018 tildelt et energimærke C, og ejendommens årlige energiforbrug er beregnet til kr. 35700. Den hovedsagelige benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 8.107 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 19. august 2019, hvor værdiansættelsen var 720.000 kr. i en almindelig fri handel, hvor Dankiejendomme ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 1.702 kr. Beboelsesejendommen er af det offentlige vurderet til 1,25 mio. kr., hvoraf grunden udgør 522.300 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Dankiejendomme ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med køb og salg af egen fast ejendom, mens Kim Nick Petersen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til beboelsesejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt tre ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 2,8 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Danny Kristensen, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Kim Nick Petersen i alt otte ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Dankiejendomme ApS ejer Klitrosevej 12C, Thorsminde, 6990 Ulfborg.

Ejendommens BBR-areal er 294 m² på Klitrosevej 12C, Thorsminde, 6990 Ulfborg.

Den primære bygning blev opført i 1977 på Klitrosevej 12C, Thorsminde, 6990 Ulfborg.

Prisen var 720.000 kr., da Klitrosevej 12C, Thorsminde, 6990 Ulfborg senest blev handlet i 2019.

1,25 mio. kr. er vurdering på Klitrosevej 12C, Thorsminde, 6990 Ulfborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis