Søg efter ejendom
Find en specifik ejendom via søgefunktionen, eller brug
kommunerne nedenfor.
BFE: 10172420
ESR: 580005317

Kliplev Industripark 2

6200 Aabenraa
Aabenraa Kommune: Kliplev Ejerlav, Kliplev, 125a (Byzone)
Tankstation
Satellitbillede af ejendommen på Kliplev Industripark 2, 6200 Aabenraa

Få alle informationer om Kliplev Industripark 2, Kliplev, 6200 Aabenraa på Resights. Se ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Kliplev Industripark 2, Kliplev, 6200 Aabenraa findes ejendommen. I 2023 blev ejendommen opført med et bygningsareal á 215 m² på en 6.562 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 22. december 2021, hvor ERIKSEN PROJEKTUDVIKLING A/S sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,83 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,22 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,22 mio. kr.

Fakta om Kliplev Industripark 2, Kliplev, 6200 Aabenraa

Industriejendommen er placeret på Kliplev Industripark 2, Kliplev, 6200 Aabenraa og består af tre bygninger med et samlet bygningsareal på 215 m² fordelt på tre erhvervsenheder. Hovedbygningen er bygget i 2023 og er beliggende på en 6.562 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af ingen, mens tagmaterialet består af metal. Ejendommen benyttes hovedsageligt til handel og/eller kontor. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 5.038 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 22. december 2021, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 1,83 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor ERIKSEN PROJEKTUDVIKLING A/S købte ejendommen af Aabenraa Kommune. Det giver en kvadratmeterpris på 8.546 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 1,22 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,22 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af ERIKSEN PROJEKTUDVIKLING A/S, der primært beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Freddie Erik Eriksen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt 37 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 288 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Freddie Erik Eriksen, der også fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Freddie Erik Eriksen i alt 79 ejendomme i porteføljen.

Hvem ejer Kliplev Industripark 2, Kliplev, 6200 Aabenraa?

ERIKSEN PROJEKTUDVIKLING A/S ejer Kliplev Industripark 2, Kliplev, 6200 Aabenraa.

Hvor stor er Kliplev Industripark 2, Kliplev, 6200 Aabenraa?

Ejendommens BBR-areal er 215 m² på Kliplev Industripark 2, Kliplev, 6200 Aabenraa.

Hvornår blev Kliplev Industripark 2, Kliplev, 6200 Aabenraa bygget?

Den primære bygning blev bygget i 2023 på Kliplev Industripark 2, Kliplev, 6200 Aabenraa.

Hvad er Kliplev Industripark 2, Kliplev, 6200 Aabenraa værd?

Prisen var 1,83 mio. kr., da Kliplev Industripark 2, Kliplev, 6200 Aabenraa senest blev handlet i 2021.

Hvad er Kliplev Industripark 2, Kliplev, 6200 Aabenraa vurderet til?

1,22 mio. kr. er vurdering på Kliplev Industripark 2, Kliplev, 6200 Aabenraa.

Foreløbig vurdering
1.228.700 DKK
Ejendomsværdi tidligere 2020
Opførselsår
2023
Bebyggelsesprocent
3%
Bygningsareal (3 bygninger)
215 m²
Beboelsesareal (0 enheder)
0 m²
Erhvervsareal (3 enheder)
215 m²

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis
Har du brug for flere informationer?