Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2594404ESR259-108489

Klemmenstrupvej 13

4600 Køge
Køge Hastrup By, Herfølge, 8bt (Byzone) Værksted
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1962
Bebyggelsesprocent23%

Areal

Grundareal750 m²
Bygningsareal170 m²
Erhvervsareal170 m²

Via Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Klemmenstrupvej 13, 4600 Køge. Se ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Klemmenstrupvej 13, 4600 Køge kan du finde ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal á 170 m² og blev konstrueret i 1962 på den 750 m² store grund. Den seneste handel fandt sted den 4. februar 2019, hvor PFL EJENDOMME ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,4 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1 mio. kr., hvoraf grunden udgør 728.500 kr.

Fakta om Klemmenstrupvej 13, 4600 Køge

Industriejendommen er placeret på Klemmenstrupvej 13, 4600 Køge og består af én bygning på 170 m² fordelt på én erhvervsenhed. Hovedbygningen er opført i 1962 og er beliggende på en 750 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til industri. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 15.326 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 4. februar 2019, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 1,4 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor PFL EJENDOMME ApS købte ejendommen af Novox Ejendomme ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 8.235 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 1 mio. kr., hvoraf grunden udgør 728.500 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af PFL EJENDOMME ApS, der primært beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Peter Frederik Larsen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt 29 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 52,5 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Peter Frederik Larsen, der også fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Peter Frederik Larsen i alt 37 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

PFL EJENDOMME ApS ejer Klemmenstrupvej 13, 4600 Køge.

Ejendommens BBR-areal er 170 m² på Klemmenstrupvej 13, 4600 Køge.

Den primære bygning blev bygget i 1962 på Klemmenstrupvej 13, 4600 Køge.

Prisen var 1,4 mio. kr., da Klemmenstrupvej 13, 4600 Køge senest blev handlet i 2019.

1 mio. kr. er vurdering på Klemmenstrupvej 13, 4600 Køge.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis