kommunerne nedenfor.
Kirkehøjen 2
4600 KøgeVed hjælp af Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Kirkehøjen 2, Valløby, 4600 Køge. Se ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
På Kirkehøjen 2, Valløby, 4600 Køge findes ejendommen. I 1934 blev ejendommen konstrueret med et bygningsareal på 793 m² på en 2.269 m² stor grund. Den 25. september 2003 fandt den seneste handel sted, da PSB RETAIL ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 8,25 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 4,7 mio. kr., hvoraf grunden udgør 511.800 kr.
Fakta om Kirkehøjen 2, Valløby, 4600 Køge
Industriejendommen er placeret på Kirkehøjen 2, Valløby, 4600 Køge og består af fire bygninger med et samlet bygningsareal på 793 m² fordelt på tre erhvervsenheder. Hovedbygningen, der er bygget i 1934, blev senest ombygget i 1991 og er lokaliseret på en 2.269 m² stor grund.
Egenskaber
Adressens primære bygning er bygget i 2 plan. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement uden asbest. Hovedbygningen fik senest i 2023 tildelt et energimærke C. Ejendommen benyttes primært til handel og/eller kontor. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 11.014 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 25. september 2003, hvor værdiansættelsen var 8,25 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor PSB RETAIL ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 10.403 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 4,7 mio. kr., hvoraf grunden udgør 511.800 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af PSB RETAIL ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Peter Sebastian Birk Pedersen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 4,99 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Peter Sebastian Birk Pedersen, der opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Peter Sebastian Birk Pedersen i alt tre ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Kirkehøjen 2, Valløby, 4600 Køge?
PSB RETAIL ApS ejer Kirkehøjen 2, Valløby, 4600 Køge.
Hvad er BBR-arealet på Kirkehøjen 2, Valløby, 4600 Køge?
Ejendommens BBR-areal er 793 m² på Kirkehøjen 2, Valløby, 4600 Køge.
Hvornår blev Kirkehøjen 2, Valløby, 4600 Køge bygget?
Den primære bygning blev bygget i 1934 på Kirkehøjen 2, Valløby, 4600 Køge.
Hvad er Kirkehøjen 2, Valløby, 4600 Køge værd?
Prisen var 8,25 mio. kr., da Kirkehøjen 2, Valløby, 4600 Køge senest blev handlet i 2003.
Hvad er Kirkehøjen 2, Valløby, 4600 Køge vurderet til?
4,7 mio. kr. er vurdering på Kirkehøjen 2, Valløby, 4600 Køge.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.