Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE3035676ESR479-046204

Kildevænget 7

5700 Svendborg
Svendborg Vindeby By, Bregninge, 1aæ (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1959
Bebyggelsesprocent27%

Areal

Grundareal539 m²
Bygningsareal56 m²
Beboelsesareal90 m²
Areal af udnyttet tagetage34 m²
Areal af kælder56 m²

Få alle oplysninger om Kildevænget 7, Tåsinge, 5700 Svendborg på Resights. Undersøg ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Kildevænget 7, Tåsinge, 5700 Svendborg. I 1959 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal á 56 m² på en 539 m² stor grund. Den 21. december 2005 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,37 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,6 mio. kr., hvoraf grunden udgør 798.000 kr.

Fakta om Kildevænget 7, Tåsinge, 5700 Svendborg

Villaen ligger placeret på Kildevænget 7, Tåsinge, 5700 Svendborg og har et samlet bygningsareal á 56 m². Hovedbygningen er bygget i 1959 og befinder sig på en 539 m² stor grund. Ejendommen har 3 værelser og har et BBR-areal på 90 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er derudover ekstra arealer, der samlet set er 90 m² (udnyttet tagetage 34 m², kælder 56 m²). Ser man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 10.956 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 21. december 2005, hvor værdiansættelsen på villaen var 1,37 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 9.436 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,6 mio. kr., hvoraf grunden udgør 798.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Kildevænget 7, Tåsinge, 5700 Svendborg.

Enhedens BBR-areal er 90 m² på Kildevænget 7, Tåsinge, 5700 Svendborg.

Den primære bygning blev opført i 1959 på Kildevænget 7, Tåsinge, 5700 Svendborg.

Prisen var 1,37 mio. kr., da Kildevænget 7, Tåsinge, 5700 Svendborg senest blev handlet i 2005.

1,6 mio. kr. er vurdering på Kildevænget 7, Tåsinge, 5700 Svendborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis