Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE9899077ESR746-021395

Kildebjerg Skovvej 19

8680 Ry
Skanderborg Siim By, Dover, 1ei (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2008
Bebyggelsesprocent25%

Areal

Grundareal1.048 m²
Bygningsareal262 m²
Beboelsesareal209 m²

Via Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Kildebjerg Skovvej 19, 8680 Ry. Undersøg ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Kildebjerg Skovvej 19, 8680 Ry findes ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal á 262 m² og blev konstrueret i 2008 på en 1.048 m² stor grund. Den sidste transaktion fandt sted den 5. september 2020, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 4,89 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 5,29 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,72 mio. kr.

Fakta om Kildebjerg Skovvej 19, 8680 Ry

Villaen har et samlet bygningsareal á 262 m² og ligger på Kildebjerg Skovvej 19, 8680 Ry. Den primære bygning er bygget i 2008 og befinder sig på en 1.048 m² stor grund. Ejendommen har 6 værelser og har et BBR-areal på 209 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. I forhold til villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Bygningen blev senest i 2020 tildelt et energimærke C, og ejendommens årlige energiforbrug er anslået til kr. 22200. Ejendommen benyttes hovedsageligt til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 15.176 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 5. september 2020, hvor værdiansættelsen på villaen var 4,89 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 18.683 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 5,29 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,72 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Kildebjerg Skovvej 19, 8680 Ry.

Enhedens BBR-areal er 209 m² på Kildebjerg Skovvej 19, 8680 Ry.

Den primære bygning blev opført i 2008 på Kildebjerg Skovvej 19, 8680 Ry.

Prisen var 4,89 mio. kr., da Kildebjerg Skovvej 19, 8680 Ry senest blev handlet i 2020.

5,29 mio. kr. er vurdering på Kildebjerg Skovvej 19, 8680 Ry.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis