Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2172468ESR350-009775

Kattingevej 1

4000 Roskilde
Lejre Herslev By, Herslev, 36 (Landzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1850
Bebyggelsesprocent31%

Areal

Grundareal708 m²
Bygningsareal184 m²
Beboelsesareal217 m²
Areal af udnyttet tagetage33 m²

Få alle informationer om Kattingevej 1, Herslev, 4000 Roskilde på Resights. Undersøg ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Kattingevej 1, Herslev, 4000 Roskilde findes ejendommen. I 1850 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal á 184 m² på en 708 m² stor grund. Den sidste transaktion fandt sted den 11. december 2018, hvor en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 3 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 3,81 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,15 mio. kr.

Fakta om Kattingevej 1, Herslev, 4000 Roskilde

Villaen ligger på Kattingevej 1, Herslev, 4000 Roskilde og har et samlet bygningsareal á 184 m². Den primære bygning, der er opført i 1850, blev senest renoveret i 2003 og er beliggende på en 708 m² stor grund. Ejendommen har 5 værelser og har et BBR-areal på 217 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der er 33 m². I forhold til villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Hovedbygningen fik senest i 2018 tildelt et energimærke C. Ejendommens primære anvendelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 16.602 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 11. december 2018, hvor værdiansættelsen på villaen var 3 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 13.824 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 3,81 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,15 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Kattingevej 1, Herslev, 4000 Roskilde.

Enhedens BBR-areal er 217 m² på Kattingevej 1, Herslev, 4000 Roskilde.

Den primære bygning blev bygget i 1850 på Kattingevej 1, Herslev, 4000 Roskilde.

Prisen var 3 mio. kr., da Kattingevej 1, Herslev, 4000 Roskilde senest blev handlet i 2018.

3,81 mio. kr. er vurdering på Kattingevej 1, Herslev, 4000 Roskilde.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis