Søg efter ejendom
Find en specifik ejendom via søgefunktionen, eller brug
kommunerne nedenfor.
BFE: 100536773
ESR: 561324976

Kattegatvej 5

6705 Esbjerg Ø
Esbjerg Kommune: Kærsing Gde., Bryndum, 2ar (Byzone)
Bygning til detailhandel
Satellitbillede af ejendommen på Kattegatvej 5, 6705 Esbjerg Ø

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Kattegatvej 5, 6705 Esbjerg Ø. Undersøg ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Kattegatvej 5, 6705 Esbjerg Ø. I 2024 blev ejendommen opført med et bygningsareal á 4.141 m² på en 20.000 m² stor grund. Den 16. august 2022 fandt den seneste transaktion sted, da BAKKE AUTO A/S erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 3,86 mio. kr.

Fakta om Kattegatvej 5, 6705 Esbjerg Ø

Industriejendommen er beliggende på Kattegatvej 5, 6705 Esbjerg Ø og består af fire bygninger med et samlet bygningsareal på 4.141 m² fordelt på tre erhvervsenheder. Den primære bygning er bygget i 2024 og er beliggende på en 20.000 m² stor grund.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 2 plan. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af metal, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Hovedbygningen blev senest i 2024 tildelt et energimærke A2015. Den primære anvendelse af ejendommen er til handel og/eller kontor. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 0 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 16. august 2022, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 3,86 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor BAKKE AUTO A/S købte ejendommen af Esbjerg Kommune. Det giver en kvadratmeterpris på 934 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af BAKKE AUTO A/S, der fortrinsvist beskæftiger sig med detailhandel med motorkøretøjer, mens BAKKE HOLDING ESBJERG ApS er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer har i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 58,8 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Jørgen Kissow Schmidt, der agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har BAKKE HOLDING ESBJERG ApS i alt to ejendomme i porteføljen.

Hvem ejer Kattegatvej 5, 6705 Esbjerg Ø?

BAKKE AUTO A/S ejer Kattegatvej 5, 6705 Esbjerg Ø.

Hvad er BBR-arealet på Kattegatvej 5, 6705 Esbjerg Ø?

Ejendommens BBR-areal er 4.141 m² på Kattegatvej 5, 6705 Esbjerg Ø.

Hvornår blev Kattegatvej 5, 6705 Esbjerg Ø opført?

Den primære bygning blev opført i 2024 på Kattegatvej 5, 6705 Esbjerg Ø.

Hvad er prisen på Kattegatvej 5, 6705 Esbjerg Ø?

Prisen var 3,86 mio. kr., da Kattegatvej 5, 6705 Esbjerg Ø senest blev handlet i 2022.

Opførselsår
2024
Bebyggelsesprocent
21%
Bygningsareal (4 bygninger)
4.141 m²
Beboelsesareal (0 enheder)
0 m²
Erhvervsareal (3 enheder)
4.141 m²

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis
Har du brug for flere informationer?