Få alle informationer om Karen Olsdatters Stræde 12, st. tv, 4000 Roskilde på Resights. Se ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen er placeret på Karen Olsdatters Stræde 12, st. tv, 4000 Roskilde. Den 31. december 2025 fandt den seneste handel sted, da Latinerhaven ApS erhvervede sig ejendommen i en interessesammenfald til en værdi á 9,57 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 590.000 kr., hvoraf grunden udgør 137.800 kr.
Fakta om Karen Olsdatters Stræde 12, st. tv, 4000 Roskilde
Enheden er placeret på Karen Olsdatters Stræde 12, st. tv, 4000 Roskilde.
Egenskaber
Adressens primære bygning er bygget i 2 plan. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Ejendommen benyttes primært til servicevirksomhed og/eller hotel. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 6.573 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 31. december 2025, hvor værdiansættelsen var 9,57 mio. kr. i en interessesammenfald, hvor Latinerhaven ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 22.162 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 590.000 kr., hvoraf grunden udgør 137.800 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af Latinerhaven ApS, der primært beskæftiger sig med køb og salg af egen fast ejendom, mens Henrik Settrup er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt fire ejendomme i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Henrik Settrup, der også agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Henrik Settrup i alt 33 ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
Latinerhaven ApS ejer Karen Olsdatters Stræde 12, st. tv, 4000 Roskilde.
Den primære bygning blev bygget i 1870 på Karen Olsdatters Stræde 12, st. tv, 4000 Roskilde.
Prisen var 9,57 mio. kr., da Karen Olsdatters Stræde 12, st. tv, 4000 Roskilde senest blev handlet i 2025.
590.000 kr. er vurdering på Karen Olsdatters Stræde 12, st. tv, 4000 Roskilde.