Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE310813ESR561-268215

Jyllandsgade 16B, 2

6700 Esbjerg
Esbjerg Esbjerg Bygrunde, 831a (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1899

Areal

Beboelsesareal116 m²

Via Resights kan du få alle informationer om lejligheden på Jyllandsgade 16B, 2., 6700 Esbjerg. Se lejlighedens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Jyllandsgade 16B, 2., 6700 Esbjerg. Den 25. juni 2007 fandt den seneste transaktion sted, da BANGS GÅRD A/S sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 1,2 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,03 mio. kr.

Fakta om Jyllandsgade 16B, 2., 6700 Esbjerg

Ejerlejligheden ligger på Jyllandsgade 16B, 2., 6700 Esbjerg. Lejligheden har 3 værelser og har et BBR-areal på 116 m², mens det tinglyste areal udgør 94 m².

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 2 plan. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Lejlighedens primære benyttelse er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 2.172 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 25. juni 2007, hvor værdiansættelsen var 1,2 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor BANGS GÅRD A/S købte lejligheden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 10.344 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,03 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af BANGS GÅRD A/S, der først og fremmest beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Bangs Gård Holding ApS er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der et led. Den officielle ejer besidder i alt 87 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 499 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Mads Dam Jensen, der også fungerer som direktør.

Ofte stillede spørgsmål

BANGS GÅRD A/S ejer Jyllandsgade 16B, 2., 6700 Esbjerg.

Den primære bygning blev bygget i 1899 på Jyllandsgade 16B, 2., 6700 Esbjerg.

Prisen var 1,2 mio. kr., da Jyllandsgade 16B, 2., 6700 Esbjerg senest blev handlet i 2007.

2,2 mio. kr. er vurdering på Jyllandsgade 16B, 2., 6700 Esbjerg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis