Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE1321826ESR390-012390

Jungshovedvej 69

4720 Præstø
Vordingborg Bønsvig By, Jungshoved, 5b (Landzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1877
Bebyggelsesprocent4%

Areal

Grundareal8.533 m²
Bygningsareal308 m²
Beboelsesareal119 m²
Erhvervsareal189 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Jungshovedvej 69, 4720 Præstø. Se ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Jungshovedvej 69, 4720 Præstø findes ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal på 308 m² og blev konstrueret i 1877 på en 8.533 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 19. juli 2025, hvor en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 895.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,4 mio. kr., hvoraf grunden udgør 531.200 kr.

Fakta om Jungshovedvej 69, 4720 Præstø

Villaen ligger på Jungshovedvej 69, 4720 Præstø og har et samlet bygningsareal á 308 m². Hovedbygningen er bygget i 1877 og er lokaliseret på en 8.533 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 119 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære bygning fik senest i 2019 tildelt et energimærke F. Ejendommen anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 4.066 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 19. juli 2025, hvor værdiansættelsen på ejendommen var 895.000 kr. i en almindelig fri handel. En eller flere privatperson(er) købte ejendommen af LYNGGÅRD HOLDING ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 2.905 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,4 mio. kr., hvoraf grunden udgør 531.200 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af Privat.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Jungshovedvej 69, 4720 Præstø.

Enhedens BBR-areal er 119 m² på Jungshovedvej 69, 4720 Præstø.

Den primære bygning blev bygget i 1877 på Jungshovedvej 69, 4720 Præstø.

Prisen var 895.000 kr., da Jungshovedvej 69, 4720 Præstø senest blev handlet i 2025.

2,4 mio. kr. er vurdering på Jungshovedvej 69, 4720 Præstø.

Prøv gratis

Prøv gratis