Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2543590ESR390-013017

Jungshovedvej 41

4720 Præstø
Vordingborg Stenstrup By, Jungshoved, 6t (Landzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1963
Bebyggelsesprocent22%

Areal

Grundareal810 m²
Bygningsareal95 m²
Beboelsesareal180 m²
Areal af udnyttet tagetage85 m²
Areal af kælder95 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Jungshovedvej 41, 4720 Præstø. Se ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Jungshovedvej 41, 4720 Præstø. I 1963 blev ejendommen opført med et bygningsareal på 95 m² på en 810 m² stor grund. Den sidste transaktion fandt sted den 1. maj 2004, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen via "anden overdragelse" til en værdi á 1,03 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,7 mio. kr., hvoraf grunden udgør 335.500 kr.

Fakta om Jungshovedvej 41, 4720 Præstø

Beboelsesejendommen er placeret på Jungshovedvej 41, 4720 Præstø og består af én bygning med et samlet bygningsareal på 95 m² udgjort af to beboelsesenheder. Bygningen, der er bygget i 1963, blev senest renoveret i 2005 og ligger på en 810 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er desuden ekstra arealer, der samlet set er 180 m² (udnyttet tagetage 85 m², kælder 95 m²). Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 10.843 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 1. maj 2004, hvor værdiansættelsen af beboelsesejendommen var 1,03 mio. kr. via "anden overdragelse", hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 5.722 kr. Beboelsesejendommen er af det offentlige vurderet til 1,7 mio. kr., hvoraf grunden udgør 335.500 kr.

Ejerinfo

Beboelsesejendommen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Jungshovedvej 41, 4720 Præstø.

Ejendommens BBR-areal er 95 m² på Jungshovedvej 41, 4720 Præstø.

Den primære bygning blev bygget i 1963 på Jungshovedvej 41, 4720 Præstø.

Prisen var 1,03 mio. kr., da Jungshovedvej 41, 4720 Præstø senest blev handlet i 2004.

1,7 mio. kr. er vurdering på Jungshovedvej 41, 4720 Præstø.

Prøv gratis

Prøv gratis