Gennem Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Jorden Rundt 2, 7200 Grindsted. Undersøg ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen er lokaliseret på Jorden Rundt 2, 7200 Grindsted. I 1966 blev ejendommen konstrueret med et bygningsareal på 668 m² på en 2.094 m² stor grund. Den 1. april 2026 fandt den seneste transaktion sted, da Lykkegaard-Invest ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 3,1 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,07 mio. kr.
Fakta om Jorden Rundt 2, 7200 Grindsted
Industriejendommen er placeret på Jorden Rundt 2, 7200 Grindsted og består af fem bygninger med et samlet bygningsareal på 668 m² udgjort af seks erhvervsenheder. Den primære bygning, der er bygget i 1966, blev senest istandsat i 2011 og befinder sig på en 2.094 m² stor grund.
Egenskaber
Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Den primære bygning blev senest i 2025 tildelt et energimærke D. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til handel og/eller kontor. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 19.827 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Sidste tinglyste handel er fra d. 1. april 2026, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 2 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Lykkegaard-Invest ApS købte ejendommen af Q8 VÆRKSTED, JENS CHR. ANDERSEN ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 2.994 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 3,1 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,07 mio. kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af Lykkegaard-Invest ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Morten Lykkegaard Andersen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt fem ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 8,18 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Morten Lykkegaard Andersen, der også fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Morten Lykkegaard Andersen i alt seks ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
Lykkegaard-Invest ApS ejer Jorden Rundt 2, 7200 Grindsted.
Ejendommens BBR-areal er 668 m² på Jorden Rundt 2, 7200 Grindsted.
Den primære bygning blev opført i 1966 på Jorden Rundt 2, 7200 Grindsted.
Prisen var 2 mio. kr., da Jorden Rundt 2, 7200 Grindsted senest blev handlet i 2026.
3,1 mio. kr. er vurdering på Jorden Rundt 2, 7200 Grindsted.