Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE327003ESR615-258288

Jessensgade 4E, 2 th

8700 Horsens
Horsens Horsens Bygrunde, 988 (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1887

Areal

Beboelsesareal141 m²

Resights giver dig alle informationer om lejligheden på Jessensgade 4E, 2. th, 8700 Horsens. Undersøg lejlighedens sidste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Jessensgade 4E, 2. th, 8700 Horsens. Den 1. januar 2020 fandt den seneste transaktion sted, da JTH INVEST ApS sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 10,6 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,7 mio. kr., hvoraf grunden udgør 302.800 kr.

Fakta om Jessensgade 4E, 2. th, 8700 Horsens

Ejerlejligheden ligger på Jessensgade 4E, 2. th, 8700 Horsens. Lejligheden fordeler sig på 4 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 141 m², hvoraf 271 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 2 etager. Ser man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejligheden anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 5.796 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. januar 2020, hvor værdiansættelsen var 10,6 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor JTH INVEST ApS købte lejligheden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 9.391 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,7 mio. kr., hvoraf grunden udgør 302.800 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af JTH INVEST ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Thomas Bendesgaard Hansen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer besidder i alt 26 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 201 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Thomas Bendesgaard Hansen, der også fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Thomas Bendesgaard Hansen i alt 59 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

JTH INVEST ApS ejer Jessensgade 4E, 2. th, 8700 Horsens.

Den primære bygning blev opført i 1887 på Jessensgade 4E, 2. th, 8700 Horsens.

Prisen var 10,6 mio. kr., da Jessensgade 4E, 2. th, 8700 Horsens senest blev handlet i 2020.

2,7 mio. kr. er vurdering på Jessensgade 4E, 2. th, 8700 Horsens.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis