Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE327690ESR621-247085

Jernbanegade 44, 2

6000 Kolding
Kolding Kolding Bygrunde, 441d (Byzone) Kontor
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1893

Areal

Erhvervsareal218 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Jernbanegade 44, 2., 6000 Kolding. Se ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Jernbanegade 44, 2., 6000 Kolding ligger ejendommen. Den seneste transaktion fandt sted den 31. december 2008, hvor MD CONSULT HOLDING ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,8 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,3 mio. kr., hvoraf grunden udgør 106.700 kr.

Fakta om Jernbanegade 44, 2., 6000 Kolding

Enheden er placeret på Jernbanegade 44, 2., 6000 Kolding.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 3 etager. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommen benyttes primært til handel og/eller kontor. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 8.384 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 31. december 2008, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 1,8 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor MD CONSULT HOLDING ApS købte ejendommen af Komet Ejendomme ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 8.256 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 1,3 mio. kr., hvoraf grunden udgør 106.700 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af MD CONSULT HOLDING ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning, mens Michael Christian Duus er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer har i alt 65 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 304 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Michael Christian Duus, der også fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Michael Christian Duus i alt 67 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

MD CONSULT HOLDING ApS ejer Jernbanegade 44, 2., 6000 Kolding.

Den primære bygning blev bygget i 1893 på Jernbanegade 44, 2., 6000 Kolding.

Prisen var 1,8 mio. kr., da Jernbanegade 44, 2., 6000 Kolding senest blev handlet i 2008.

1,3 mio. kr. er vurdering på Jernbanegade 44, 2., 6000 Kolding.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis