Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE287033ESR480-010642

Jernbanegade 37, st th

5450 Otterup
Nordfyns Hjorslev By, Otterup, 2g (Byzone) Restaurant/café
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1987

Areal

Erhvervsareal65 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Jernbanegade 37, st. th, Otterup, 5450 Otterup. Undersøg ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Jernbanegade 37, st. th, Otterup, 5450 Otterup findes ejendommen. Den 1. november 2024 fandt den seneste transaktion sted, da Hjulet ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,8 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1 mio. kr., hvoraf grunden udgør 20.300 kr.

Fakta om Jernbanegade 37, st. th, Otterup, 5450 Otterup

Enheden er beliggende på Jernbanegade 37, st. th, Otterup, 5450 Otterup.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Ejendommens hovedsagelige anvendelse er til servicevirksomhed og/eller hotel. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 609 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. november 2024, hvor værdiansættelsen var 1,8 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Hjulet ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 7.058 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 1 mio. kr., hvoraf grunden udgør 20.300 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Hjulet ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Klaus Knudsen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt otte ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 5,61 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Klaus Knudsen, der også agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Klaus Knudsen i alt 23 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Hjulet ApS ejer Jernbanegade 37, st. th, Otterup, 5450 Otterup.

Den primære bygning blev opført i 1987 på Jernbanegade 37, st. th, Otterup, 5450 Otterup.

Prisen var 1,8 mio. kr., da Jernbanegade 37, st. th, Otterup, 5450 Otterup senest blev handlet i 2024.

1 mio. kr. er vurdering på Jernbanegade 37, st. th, Otterup, 5450 Otterup.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis