Søg efter ejendom
Find en specifik ejendom via søgefunktionen, eller brug
kommunerne nedenfor.
BFE: 272533
ESR: 330009995

Jens Baggesens Gade 35,

4220 Korsør
Slagelse Kommune: Korsør Bygrunde, 183a (Byzone)
Ejerlejlighed: Bolig i etageejendom, flerfamiliehus eller to-familiehus
Satellitbillede af ejendommen på Jens Baggesens Gade 35, , 4220 Korsør

Få alle informationer om Jens Baggesens Gade 35, st., 4220 Korsør på Resights. Se lejlighedens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Jens Baggesens Gade 35, st., 4220 Korsør. Den seneste transaktion fandt sted den 20. juni 2019, hvor SWØB Ejendomme ApS erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 2 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,15 mio. kr., hvoraf grunden udgør 133.500 kr.

Fakta om Jens Baggesens Gade 35, st., 4220 Korsør

Ejerlejligheden ligger på Jens Baggesens Gade 35, st., 4220 Korsør. Lejligheden har 3 værelser og har et BBR-areal på 129 m², mens det tinglyste areal udgør 117 m².

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 3 etager. Ser man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejlighedens hovedsagelige anvendelse er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 3.378 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 20. juni 2019, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 2 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor SWØB Ejendomme ApS købte lejligheden af PRO-SAFE ApS.. Det giver en kvadratmeterpris på 15.503 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,15 mio. kr., hvoraf grunden udgør 133.500 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af SWØB Ejendomme ApS, der primært beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Øivind Bach Pedersen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer har i alt fire ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 5,96 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Søren Vest, der også fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Øivind Bach Pedersen i alt fem ejendomme i porteføljen.

Hvem ejer Jens Baggesens Gade 35, st., 4220 Korsør?

SWØB Ejendomme ApS ejer Jens Baggesens Gade 35, st., 4220 Korsør.

Hvornår blev Jens Baggesens Gade 35, st., 4220 Korsør bygget?

Den primære bygning blev opført i 1857 på Jens Baggesens Gade 35, st., 4220 Korsør.

Hvad er Jens Baggesens Gade 35, st., 4220 Korsør værd?

Prisen var 2 mio. kr., da Jens Baggesens Gade 35, st., 4220 Korsør senest blev handlet i 2019.

Hvad er Jens Baggesens Gade 35, st., 4220 Korsør vurderet til?

2,15 mio. kr. er vurdering på Jens Baggesens Gade 35, st., 4220 Korsør.

Foreløbig vurdering
1.071.000 DKK
Ejendomsværdi foreløbig 2024
2.150.000 DKK
Ejendomsværdi tidligere 2020
C
Opførselsår
1857
Bebyggelsesprocent
-
Bygningsareal (0 bygninger)
0 m²
Beboelsesareal (1 enhed)
129 m²
Erhvervsareal (0 enheder)
0 m²

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis
Har du brug for flere informationer?