Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2701423ESR410-004423

Industrivej 5

5592 Ejby
Middelfart Ejby By, Ejby, 11ae (Byzone) Enhed til industri
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1978
Bebyggelsesprocent37%

Areal

Grundareal2.469 m²
Bygningsareal910 m²
Erhvervsareal910 m²

Få alle oplysninger om Industrivej 5, Ejby, 5592 Ejby på Resights. Se ejendommens seneste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Industrivej 5, Ejby, 5592 Ejby. I 1978 blev ejendommen opført med et bygningsareal á 910 m² på en 2.469 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 31. oktober 2020, hvor ALBERO MØBELFABRIK A/S erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 4,11 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,45 mio. kr., hvoraf grunden udgør 197.500 kr.

Fakta om Industrivej 5, Ejby, 5592 Ejby

Industriejendommen er placeret på Industrivej 5, Ejby, 5592 Ejby og består af to bygninger på 910 m² udgjort af et erhvervsenhed. Den primære bygning er opført i 1978 og er beliggende på en 2.469 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den primære anvendelse af ejendommen er til industri. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 4.205 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 31. oktober 2020, hvor værdiansættelsen var 4,11 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor ALBERO MØBELFABRIK A/S købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 1.867 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 2,45 mio. kr., hvoraf grunden udgør 197.500 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af ALBERO MØBELFABRIK A/S, der primært beskæftiger sig med fremstilling af møbler, mens Jesper Falkesgaard er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt to ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 5,83 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Jesper Falkesgaard, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Jesper Falkesgaard i alt tre ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

ALBERO MØBELFABRIK A/S ejer Industrivej 5, Ejby, 5592 Ejby.

Ejendommens BBR-areal er 910 m² på Industrivej 5, Ejby, 5592 Ejby.

Den primære bygning blev bygget i 1978 på Industrivej 5, Ejby, 5592 Ejby.

Prisen var 4,11 mio. kr., da Industrivej 5, Ejby, 5592 Ejby senest blev handlet i 2020.

2,45 mio. kr. er vurdering på Industrivej 5, Ejby, 5592 Ejby.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis