Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE9545061ESR840-005583

Hvingelhatvej 28

9520 Skørping
Rebild Ersted By, Aarestrup, 6o (Landzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1877
Bebyggelsesprocent4%

Areal

Grundareal16.556 m²
Bygningsareal239 m²
Beboelsesareal356 m²
Areal af udnyttet tagetage117 m²

Få alle informationer om Hvingelhatvej 28, Ersted, 9520 Skørping på Resights. Undersøg ejendommens seneste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Hvingelhatvej 28, Ersted, 9520 Skørping. I 1877 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal á 239 m² på en 16.556 m² stor grund. Den 14. marts 1984 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 390.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,59 mio. kr., hvoraf grunden udgør 625.000 kr.

Fakta om Hvingelhatvej 28, Ersted, 9520 Skørping

Villaen er beliggende på Hvingelhatvej 28, Ersted, 9520 Skørping og har et samlet bygningsareal á 239 m². Den primære bygning, der er bygget i 1877, blev senest renoveret i 1997 og ligger på en 16.556 m² stor grund, der er fordelt på to jordstykker. Ejendommen fordeler sig på 8 værelser og har et BBR-areal på 356 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er derudover en udnyttet tagetage, der udgør 117 m². Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af metal. Den primære bygning blev senest i 2024 tildelt et energimærke D. Ejendommen anvendes primært til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 2.340 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste transaktion er fra d. 14. marts 1984, hvor prisen var 390.000 kr. Det giver en kvadratmeterpris på 650 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,59 mio. kr., hvoraf grunden udgør 625.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Hvingelhatvej 28, Ersted, 9520 Skørping.

Enhedens BBR-areal er 356 m² på Hvingelhatvej 28, Ersted, 9520 Skørping.

Den primære bygning blev bygget i 1877 på Hvingelhatvej 28, Ersted, 9520 Skørping.

Prisen var 390.000 kr., da Hvingelhatvej 28, Ersted, 9520 Skørping senest blev handlet i 1984.

2,59 mio. kr. er vurdering på Hvingelhatvej 28, Ersted, 9520 Skørping.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis