Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE8519583ESR779-142404

Hvidager 4

7860 Spøttrup
Skive Hvidbjerg By, Hvidbjerg, 6n (Byzone) Lager
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1994
Bebyggelsesprocent14%

Areal

Grundareal9.311 m²
Bygningsareal1.283 m²
Erhvervsareal1.283 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Hvidager 4, Hvidbjerg, 7860 Spøttrup. Se ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Hvidager 4, Hvidbjerg, 7860 Spøttrup finder du ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal á 1.283 m² og blev konstrueret i 1994 på den 9.311 m² store grund. Den 1. januar 2018 fandt den seneste handel sted, da Hvidager ApS sikrede sig ejendommen i en interessesammenfald til en værdi á 1,7 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,65 mio. kr., hvoraf grunden udgør 465.600 kr.

Fakta om Hvidager 4, Hvidbjerg, 7860 Spøttrup

Industriejendommen er placeret på Hvidager 4, Hvidbjerg, 7860 Spøttrup og består af én bygning på 1.283 m² udgjort af én erhvervsenhed. Bygningen, der er opført i 1994, blev senest ombygget i 2000 og er beliggende på en 9.311 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af metal, mens tagmaterialet består af fibercement uden asbest. Ejendommens primære anvendelse er til handel og/eller kontor. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 7.168 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. januar 2018, hvor værdiansættelsen var 1,7 mio. kr. i en interessesammenfald, hvor Hvidager ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 1.325 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 2,65 mio. kr., hvoraf grunden udgør 465.600 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Hvidager ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Bjarne Larsen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 1,73 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Bjarne Larsen, der fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Bjarne Larsen i alt fire ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Hvidager ApS ejer Hvidager 4, Hvidbjerg, 7860 Spøttrup.

Ejendommens BBR-areal er 1.283 m² på Hvidager 4, Hvidbjerg, 7860 Spøttrup.

Den primære bygning blev opført i 1994 på Hvidager 4, Hvidbjerg, 7860 Spøttrup.

Prisen var 1,7 mio. kr., da Hvidager 4, Hvidbjerg, 7860 Spøttrup senest blev handlet i 2018.

2,65 mio. kr. er vurdering på Hvidager 4, Hvidbjerg, 7860 Spøttrup.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis